هوش تجاری مایکروسافت

تعریف کوتاه از هوش تجاری Business Intelligence

هوش تجاری (Business Intelligence) مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و ابزارها است که داده‌های خام رو با هدف تحلیل تجاری به اطلاعات معنادار و مفید تبدیل می کند فناوری‌های BI این قابلیت رو دارند که مقدار زیادی از داده‌های ساختارنایافته رو بررسی کنند تا به تشخیص، توسعه و ایجاد فرصت‌های تجاری کمک کنند. هدف هوش تجاری این است که به تفسیر این داده‌ها کمک کند. شناختن فرصت‌های جدید و استقرار استراتژی موثر مبتنی بر این شناخت میتواند مزیت رقابتی و ثبات بلندمدتی رو برای شرکت‌ها ایجاد کند

کارکردهای معمول این فناوری‌ها این موارد هستند:

 • گزارش‌گیری
 • پردازش تحلیلی آنلاین
 • تجزیه و تحلیل
 • داده کاوی
 • فرایند کاوی
 • پردازش پیچیده رویداد
 • مدیریت عملکرد تجاری
 • محک زنی یا بنچمارک کردن
 • متن کاوی
 • تحلیل پیشگویانه
 • تحلیل تجویزی


در تعریف اول، که در ابتدای نوشته هم ارائه شد، هوش تجاری مجموعه‌ای از متدولوژی‌ها، فرایندها، معماری‌ها و فناوری‌هایی است که داده‌های خام رو به اطلاعات تبدیل میکند. در این تعریف BI شامل اصطلاحات مربوط به لایه‌های زیرین و فنی و همچنین خروجی‌هایی مثل گزارش‌ها می شود

در تعریف دوم، میتونیم هوش تجاری رو تنها به لایه بالایی معماری BI تعبیر کنیم که توسط کاربر به صورت گزارش، تحلیل و داشبورد دیده می شود. این تعریف محدود همان نگاهیست که مدیران و کاربران به هوش تجاری دارند.

شاید واژه‌ی هوش رقابتی رو هم شنیده باشید. هوش رقابتی هم به مانند هوش تجاری برای تصمیم‌گیری استفاده می شود و حتی گاهی معادل در نظر گرفته می‌شوند. اما تفاوتی وجود دارد. هوش تجاری تلاش بر جمع‌آوری و پردازش داده‌های ساختاریافته‌ی داخلی شرکت دارد، در حالیکه هوش رقابتی بر روی تحلیلی اطلاعات رقبای شرکت تمرکز دارد.

هوش تجاری مایکروسافت

مایکروسافت یکی از لیدرهای بازار نرم‌افزارهای BI در دنیاست. مایکروسافت ابزارهای هوش تجاری خودش رو بیشتر به صورت قابلیت یا سرویس در محصولاتش ارائه می کند. برای نمونه قابلیت‌های هوش تجاری زیادی در اکسل 2013 معرفی شده است. در شیرپوینت وSQL Server هم شاهد این سرویس‌های BI هستیم. تعدادی از ابزارهایی که این شرکت برای فعالسازی هوش تجاری در شرکت ارائه نموده این موارد هستند:

Microsoft SQL Server

سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای شرکت مایکروسافت است. SQL Server 2016 آخرین ورژن این نرم افزار است و فقط روی پردازنده های ۶۴ بیتی نصب می شود. شرکت مایکروسافت تعداد زیادی از سرویسهای SQL Server را در ارتباط با هوش تجاری و انبار داده توسعه داده است.

(SQL Server Integration Services (SSIS

بخشی از سیستم پایگاه داده MS SQL Server است و برای انجام طیف وسیعی از کارهای جابجایی داده استفاده می شود. SSIS پس از معرفی MS SQL Server 2005 جایگزین Data Transformation Services شد. SSIS پلتفرمی است برای یکپارچگی داده و برنامه های کاربردی گردشگار. این نرم افزار دارای ابزارهای سریع و انعطاف پذیر برای اجرای فرآیند ETL است. مولفه SSIS فقط در ویرایش های Standard, Business Intelligence و Enterprise پایگاه داده SQL Server وجود دارد.

(SQL Server Reporting Services (SSR)

یک نرم افزار تولید گزارش مبتنی بر سرور است که مایکروسافت آن را توسعه داده است. این نرم افزار بخشی از بسته سرویس های MS SQL Server است. این نرم افزار یکی از رقبای Crystal Reports شرکت SAP SE است. یکی دیگر از بخش های SQL Server شامل (Microsoft SQL Server Analysis Services )MSAS است. این نرم افزار یک ابزار OLAP و داده کاوی است.

(SQL Server Data Tools (SSDT

SSDT توسعه پایگاه داده را با معرفی مدلی که همه فازهای توسعه پایگاه داده را در Visual Studio انجام می دهد، متحول کرد. به این دلیل که BIDS پس از انتشار Visual Studio 2010 پشتیبانی نشد. SSDT جایگزین (Business Intelligence Development Studio)BIDS شد. BIDS برای توسعه سولوشن های هوش تجاری و تحلیل داده ازMicrosoft SQL Server و Microsoft Analysis Services استفاده می کرد.

Power BI

یکی دیگر از محصولات مایکروسافت در زمینه هوش تجاری سرویس تحلیل کسب وکار Power BI است. این سرویس قابلیت های مصورسازی داده ها و هوش تجاری را ارائه می دهد تا کاربران نهایی گزارش ها و داشبوردهای مورد نیاز خود را بدون وابستگی به مدیر پایگاه داده یا واحد IT ایجاد کنند.

Power Pivot

یکی از ویژگی های نرم افزار اکسل است. این قابلیت در اکسل ۲۰۱۶ وجود دارد و می توان به صورت add-in به اکسل ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ اضافه نمود. Power Pivot نمونه محلی و جدولی Microsoft Analysis Services که در فایل اکسل جاسازی شده است را گسترش می دهد.

ProClarity

این نرم افزار با خرید شرکت ProClarity Software در سال ۲۰۰۶ در سبد محصولات مایکروسافت قرار گرفت. از ابتدا هم محصولات شرکت ProClarity که ابزارهای هوش تجاری را ارائه می داد، یکپارچگی جامعی با محصول Microsoft Analysis Services داشتند.

خانواده محصولات Microsoft Dynamics

خانواده محصولات Microsoft Dynamics برای پیاده سازی سیستم های مالی، تولید، مدیریت ارتباط با مشتری، زنجیره تامین، تحلیل کسب وکار و تجارت الکترونیک برای شرکتهای کوچک و متوسط (SMEs) و همچنین شاخه های محلی گروه های بزرگ چند ملیتی توسعه یافته است. این خانواده شامل نرم افزارهای زیر است:

Microsoft Dynamics CRM

محصول مایکروسافت در زمینه مدیریت ارتباط با مشتری است. این بسته نرم افزاری قابلیت هایی نظیر مدیریت خدمات، فروش و بازاریابی دارد. شرکت مایکروسافت Dynamics CRM را به دو صورت نصب در محل و سرویس ابری به صورت نرم افزار در قالب سرویس (SaaS) با نام Microsoft Dynamics CRM Online می فروشد.

Microsoft Dynamics NAV

نام قبلی این محصول Navision بود. Microsoft Dynamics NAV یک سیستم برنامه ریزی منابعِ سازمان از شرکت مایکروسافت است که شرکت های کوچک و متوسط تا امور مالی، زنجیره تامین و کارکنان خود را مدیریت کنند.

Microsoft Dynamics AX

یک بسته نرم افزاری ERP است که قابلیت مدیریت جامع کسب وکار را در امور مالی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت عملیات دارد. قابلیت های دیگر آن عبارتند از: مدیریت صنعت خرده فروشی، صنعت خدمات حرفه ای، کسب وکارهای خدمات مالی، تولید کنندکان و سازمان های دولتی.

Microsoft Dynamics GP

نام قبلی این نرم افزار Great Plains Software بود. این سولوشن ERP مایکروسافت به شرکت های کوچک و متوسط کمک می کند تا امور مالی، زنجیره تامین و کارکنان خود را مدیریت کنند.

Microsoft Dynamics SL

نام قبلی این نرم افزار Solomom IV است. این محصول برای پیاده سازی سیستم برنامه ریزی منابع سازمان در شرکتهای پروژه ای است. Dynamics SL یک راهکار ERP برای سازمان های پروژه ای است و به MS Office Project Server متصل می شود.

Microsoft Dynamics C5

این محصول قبلا با نام Concorde C5 عرضه می شد. مدیریت امور مالی، تولید، زنجیره تامین، تحلیل کسب وکار و تجارت الکترونیک از قابلیت های این محصول است. این نرم افزار برای شرکت های کوچک و متوسط طراحی شده است. آخرین ورژن این محصول C5 2010 است.

شاید براتون جالب باشه که بدونید مایکروسافت در سال 2006 شرکت پروکلَریتی (ProClarity) رو خرید و اون رو به بخش تجاری خودش اضافه کرد. شرکت ProClarity یکی از شرکت‌های مطرح در برنامه‌های هوش تجاری و تحلیل داده در دنیا بود. این شرکت بیش از 2000 مشتری داشت که AT&T، اریکسون، HP و زیمنس تنها تعدادی از اونها بودند. مایکروسافت از قابلیت این شرکت در سرویس PerformancePoint شیرپوینت 2010 و دیگر برنامه‌هایش مثل اکسل 2013 استفاده کرد.