معرفی Power BI مایکروسافت

Power BI Microsoft در سال 2010 منتشر شد. اضافه شدن قابلیت های Power BI به Microsoft Excel به صورت یک افزودنه، و نیز امکان به اشتراک گذاری گزارش ها، موجب بالا رفتن محبوبیت این نرم افزار شد. 

Power BI مجموعه‏ای از سرویس‏هاست که امکان تحلیل اطلاعات کسب و کار را برای کارشناسان این حوزه فراهم می کند و یک ابزار قدرمتند برای پیاده سازی سیستم های هوش تجاری محسوب می شود. 

Power BI از self-service BI پشتیبانی می کند که امکان ساخت داشبورد و گزارش ها را برای کاربران فراهم می‏کند. این نرم‏افزار توانسته به سادگی امکان مدل‏سازی داده‏ها و ساخت گزارشات حرفه‏ای را فراهم می‏نماید.  

از طرفی توسعه دهندگان سیستم های هوش تجاری(BI Developers) نیز می توانند از Power BI برای پیاده سازی مدل ها و سناریو های پیچیده در یک سیستم جامع هوش تجاری (Enterprise BI System) بهره گیرند.
کامپوننت های Power BI : 

  • Power Query : عملیات ETL توسط این ابزار صورت می‏گیرد. واکشی داده ها از منابع مختلف اطلاعاتی و پاکسازی داده ها توسط این قابلیت در نرم افزار Power BI بدون نیاز به کدنویسی خاصی قابل انجام است. البته برای اعمال تغییرات پیچیده تر بر روی داده ها و پاکسازی حرفه ای داده ها نیاز به استفاده از زبان فرمول نویسی “M” است. 
  • Power Pivot : موتور OLAP در این کامپوننت ارائه شده است. مدل سازی داده ها و تعریف متغیرهای محاسباتی با استفاده از زبان DAX صورت می گیرد. به علت استفاده از تکنولوژی xVelocity In-Memory analytics engine سرعت کوئری گرفتن بسیار بالاست. 
  • Power View: قابلیت استفاده از نمودارهای متنوع، ساخت داشبوردها و گزارش های ویژه در کامپوننت Visualization دیده شده است. شما می توانید با استفاده از Power BI service/website، در محیط ابری (cloud) از قابلیت های این ابزار بهره ببرید. استخراج اطلاعات، مدل سازی داده ها و تعریف شاخص‏ها را براحتی می توانید در محیط ابری انجام دهید. در حالت پیش فرض، تمامی اطلاعات در سرورهای مایکروسافت بارگزاری می شوند. 

Power BI نسخه Desktop خود را نیز ارائه داده است که می توانید به صورت رایگان این ابزار را دانلود و روی سیستم خود نصب نمایید. نسخه Desctop شامل Power view, Power Pivot و Power Query است و می توانید کلیه فرآیندهای ETL و ساخت گزارش را با آن به انجام رسانید. همچنین مایکروسافت امکان به اشتراک گذاری نتایج را در Power BI Website و Pyramid Analytics را نیز فراهم کرده است. همچین در نسخه SQL Server 3017 امکان انتشار برخی از داشبودرها در SSRS Portal دیده شده است. 


 در Power BI mobile دو نوع داشبورد می توان طراحی کرد؛ اول داشبوردهایی که در Power BI Service طراحی شده اند و دوم داشبوردهایی که توسط SSRS برای نسخه موبایلی طراحی شده اند.